Jaké trendy ve vzdělávání ukázal BETT 2016?

V lednu jsme opět čerpali inspiraci a trendy pro české školy na celosvětovém veletrhu vzdělávacích technologií BETT v Londýně. Více než 800 vystavovatelů a přes 35 000 návštěvníků. A co zajímavého jsme vám "přivezli"?

Trend č. 1: ploché displeje

Jestliže jsme loni hovořili o nástupu plochých zobrazovačů, tak letos musíme jen potvrdit: ploché displeje se stávají realitou i ve školství. Bylo to patrné už na stánku SMART Technologies, kteří mj. představili i novou řadu interaktivních displejů s úhlopříčkou 84'' (213 cm). To už je dostačující rozměr i pro klasickou třídu. Rozměry rostou, ceny naopak klesají, takže v horizontu 2-3 let můžeme očekávat ploché displeje běžně v českých školách. (Ale samozřejmě, chcete-li být trendy, najdete je v naší nabídce již nyní ;-)

  

  

Trend č. 2: infrastruktura, konektivita, cloud

Výuka se digitalizuje, počet mobilních zařízení ve škole prudce stoupá, kvalitní infrastruktura a spolehlivé WiFi pokrytí se stávají klíčovým faktorem pro efektivní výuku s moderními technollogiemi. Ředitelé taktéž vnímají narůstající rizika v oblasti bezpečnosti a hledají způsoby zabezpečení samotné sítě a zamezení přístupu žáků k nevhodnému obsahu. My jsme se zastavili především na stánku Cisco Meraki, jehož řešení toto vše krásně pokrývá.

Cloud je jednoznačným trendem, už vloni cloudový interaktivní SW SMART amp zvítězil v soutěži BETT Awards. Letos na BETTu SMART Technologies představilo SMART Learning Suite. Nejedná se o nový SW, ale o balíček, který ke známému SMART Notebooku a stále oblíbenějšímu Lesson Activity Builderu (LAB) přidává právě SMART amp. Takže již nyní se budete moci s ním seznamovat a vyzkoušet si práci a výuku v cloudu. Více zde.

S cloudovým řešením nechyběl ani výrobce digitálních jazykových laboratoří Robotel. Můžete připojit jakékoliv zařízení, kdykoliv, odkudkoliv a procvičovat angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu...

A mezi vystavovateli jsme potkali i známého pana Slípka s aplikací TOGLIC pro zapojení žákovských tabletů do výuky. 

 

PASCO představilo nové bezdrátové senzory. Je to praktické právě pro badatelský způsob výuky, kdy experimenty provádí sami žáciv v lavicích či v terénu - nikde se jim nemotají kabely. Prvními vlaštovkami jsou senzor teploty, tlaku, pH, síly a zrychlení. Brzy se na ně můžete těšit i v naší nabídce.

 

 

Trend č. 3: robotika, kódování, gaming

Určitě nejsilnější trend, který jsme letos na BETTu pozorovali. Velký nástup různých "stavebnic", robotů, pomůcek podporujících výuku programování a kódování. Silné je také přenášení herních prvků do školních tříd. Jedním z největších stánků byl již tradičně Microsoft, který letos ukazoval mezi dětmi velmi populární Minecraft,ve verzi Education.