Vánoční točení s baterií a magnetem

Měli jsme chvilku, a tak jsme si vychutnali předvánoční čas ve výuce fyziky. Stačilo nám k tomu pár pomůcek a šikovné ručičky... Třeba se vám naše aktivity budou hodit
a zpestří i vaše čekání na Vánoce.

Ve fyzice v 9. ročníku probíráme, jak spolu souvisí elektrické a magnetické pole, a kde se lidstvo naučilo tyto souvislosti využívat v praxi. Pochopit princip činnosti elektromotoru je tak jednou ze základních dovedností...

Svoje zkušenosti a um jsme si ověřili v následujících aktivitách vytvořených ve SMART Notebooku verze 18 a následně také ověřili v praxi.

Cv. 1 - Sestav jednoduchý elektromotor, chybějící části dokresli.

 

Na obrázku jsou: elektrický monočlánek (tužková baterie), magnet a mince. Necháme žáky z těchto částí sestavit jednoduchý elektromotor. Aby byl elektromotor funkční, je potřeba mu dokreslit rotor v podobě drátu, který spojuje baterii s vodivou mincí (další podrobnosti a také vysvětlení nalezneme v následujícím cvičení).

Cv. 2 - Popiš jednotlivé části elektromotoru a vysvětli jejich funkce.

 

V této úloze žáci popisují podle obrázku stavbu elektromotoru a jeho funkci. Své odpovědi mohou porovnat s možným řešením, které nalezneme pod uvedenými štítky. Verze SN 18 umožňuje v této aktivitě SMART lab (Odkrývání štítků) doplnit další informace ke štítkům a tak tato úloha může sloužit ke komplexnímu vysvětlení principu fungování tohoto elektromotoru.

Cv. 3 - Navrhni svůj tvar "rotoru" s vánočním motivem...

 

Žáci navrhují tvary rotoru s vánočním motivem. Své návrhy mohou kreslit přímo
na tabuli, či notebooku, nebo jim můžeme tuto stránku vytisknout a svou práci si pak mohou nalepit přímo do sešitu.

Cv. 4 - Vyzkoušej svůj "návrh" v praxi...

Tato stránka odkazuje na pomůcky, které žáci potřebují pro výrobu elektromotoru: drátek, mince, tužková baterie, magnet, kleště (kombinačky). Na krátkou ukázku hotových výrobků se můžete podívat zde

Cv. 5 - Vyzkoušej, zda jsi pochopil, jak funguje jednoduchý elektromotor.
Doplň vhodná slova.

V rámci této aktivity (SMART lab - Vyplnit mezery) si žáci mohou vyzkoušet, zda take teoreticky pochopili, na jakém principu funguje jednoduchý (homopolární) elektromotor.

Mám radost, že naši žáci princip homopolárního motoru pochopili, dokázali ho vyrobit a sestavit tak, aby se vánoční objekty točily proti směru hodinových ručiček, tedy stejně jako se rozsvěcují svíčky na adventním věnci. 

Kompletní materiál si můžete stáhnout ZDE

Užijte si krásný advent i vy se svými žáky!

Michaela Králíková, ZŠ Litvínovská 600

Provozovatel webu AV Media, a.s. jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro zlepšování prostředí webových stránek a pro analytické účely. Podmínky a poučení o správě osobních údajů