Šikovné nástroje pro třídění žáků do skupin

Skupinovou výukou jsem posledních pár let žila, velmi mě bavila a byla jsem pyšná na své žáky, jak pravidla střídání se ve skupinách bravurně zvládají. V první třídě jsem zavedla kartičky se jmény. Tyhle kartičky z obyčejné čtvrtky mi vydržely všechny a ve velmi dobrém stavu 4 roky i bez zalaminování. Někteří učitelé kvůli trvanlivosti používají dřevěné špachtle. Obojí je fajn, balíček (hromádka) zabírá málo místa. Často jsem také využívala kvarteto, tahání sirek, losování kuliček různé barvy, kostky na interaktivní tabuli – sudá čísla, lichá čísla apod.

Všechno tohle losování a třídění žáků a kartiček ale zabere docela dost času a může být občas chaotické. Navíc někteří zapomenou, kam patří, nebo se nechtějí přidat ke skupině a pak se řeší, že jedna skupina má o 2 žáky více než jiná a teď učiteli vyřeš, kdo byl ten, co si „nezapamatoval“, kam patří…

To se ale nemůže stát, pokud ke třídění žáků použijeme SMART Notebook.

Stačí si stáhnout widgety ze stránek http://legacyexchange.smarttech.com/ Widgety jsou uložené na stránkách pro „United States“ (vlajka vpravo nahoře nebo pod tímto odkazem).

Stáhnout si můžete widget s názvem Grouper Tool, který z pojmů napsaných na stránce udělá dvě až šest skupin – pojmy (jména žáků se řadí pod sebe do sloupečků). Tady máme vždy přehled o tom, kdo měl ve které skupině být. Doporučuji si stránku se jmény žáků uložit do galerie SMART Notebooku do složky Můj obsah, abyste kdykoliv mohli všechna jména z programu zase vložit do prezentace a využít. Stejně si uložte i widgety do této složky. Můj obsah se v případě potřeby dá exportovat a přehrát do galerie SMART Notebooku i na jiných počítačích.

 

Další skvělý widget pro skupinovou práci se jmenuje Score Count – počítadlo skóre. Na stránkách SMART Exchange je nahrané i video, můžete se podívat, jak počítadlo nastavit, když chcete skupiny odměňovat po více než jednom bodu.

Takže ať žije skupinová výuka!

Mgr. Martina Štikarovská

Provozovatel webu AV Media, a.s. jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro zlepšování prostředí webových stránek a pro analytické účely. Podmínky a poučení o správě osobních údajů