Adobe Spark

Potřebujete vytvořit zajímavý plakát, banner na sociální sítě, pozvánku na školní akci nebo koláž z fotografií? Plánujete vydání školního časopisu, tentokrát ale v interaktivní on-line podobě? Jedním ze zajímavých nástrojů, který nám umožní vytvořit nejrůznější grafické objekty, je Adobe Spark.

Adobe Spark funguje ve webové verzi i jako aplikace pro tablety Apple. Podporuje vkládání různých interaktivních prvků, k dispozici je galerie šablon. Pro vytváření vlastních materiálů potřebujete svůj účet. Po přihlášení najdete ve svém cloudovém úložišti vlastní materiály (My Projects) rozdělené do tří částí – Page, Video, Post.

Post nabízí tvorbu plakátu, bannerů, prezentací nebo grafiky
pro sociální sítě (FB, Pinterest, Instagram, Twitter). Nejjednodušší formou vytvoření vlastního materiálu je využití šablon, jejich následná úprava, přidání textu a fotografií. Pro editaci naleznete
v nabídce různé možnosti nastavení: design, layout, pallete, text. Výsledný projekt lze stáhnout jako obrázek do počítače nebo sdílet
s ostatními.

Moderní typ prezentace nebo on-line verzi časopisu lze vytvořit pomocí nástroje Page. Po pojmenování lze jednoduše vložit jednotlivé objekty (fotografie, text, tlačítka, video, galerie) a editovat je (změna fontu, stylu, barvy, pozadí,...). Tlačítko Preview v horní liště umožňuje náhled projektu, Share sdílení. K dispozici je několik motivů (Themes), pomocí kterých lze vybrat tu graficky nejvhodnější variantu pro daný projekt.

Při vytváření videí je možné využít různé šablony nebo začít
z prázdné plochy (Start from Scratch). V úvodu se nabízí krátký tutoriál, který názorně vysvětlí, jak videa vytvářet. Samotná editace je intuitivní, aplikace obsahuje rozsáhlou knihovnu objektů, vkládat lze
i vlastní.

Aplikace Adobe Spark nabízí učitelům v jednoduchém prostředí
a pomocí intuitivního ovládání vytvářet vlastní projekty v moderní, atraktivní formě. Využití najde u žáků i učitelů různých typů škol.

Pavla Sýkorová, 10. ZŠ Plzeň
Podrobnější návod: http://www.guruveskole.cz