INF04 - Jak začít s programováním v návaznosti na změny v RVP ZV

Cílem kurzu je seznámit účastníky kurzu s aktivitami, které mohou jejich žáky provést základy algoritmizace a programování na 1. i 2. stupni vzdělávání. Účastníci si také prohloubí své odborné vzdělání v tomto oboru, seznámí se se základními pojmy a získají povědomí o základních programátorských konceptech, jakými jsou cykly, větvení, proměnné, podprogramy, …

Získají přehled o vhodných aktivitách pro rozvoj informatického myšlení, ať už bez počítačů nebo s jejich využitím. Vyzkouší si online aplikace, které se využívají pro tvorbu jednoduchých programů dle zadání.

Po absolvování kurzu účastníci získají přehled o změnách, porozumí základním pojmům v této oblasti, získají povědomí o zdrojích a nových učebnicích, které mohou využít přímo ve výuce k rozvoji informatického myšlení svých žáků.

Program setkání

Účastníci si na začátku prostřednictvím unplugged aktivit vyzkouší základy algoritmizace a programování formou hry, vyzkouší si jednoduchý zápis algoritmů různými způsoby, vyzkouší si práci s chybou tak, aby obdobným způsobem mohli vést výuku ve svých třídách.

Ve druhé části si vyzkouší tvorbu jednoduchých programů pomocí hravých zadání v online aplikacích, které jsou určeny žákům na 1. i 2. stupni. V závěrečné části se seznámí s programovacím jazykem Scratch, který je určen právě pro výuku programování u začátečníků na všech stupních vzdělávání. Vyzkouší si programování jednoduchých her a animací.

Poznámka

Školení je akreditováno MŠMT v systému DVPP.