Robotika na ZŠ náměstí Míru v Novém Boru

V úterý 12. září 2017 se poprvé sešlo sedm prvních členů klubu
v počítačové učebně naší školy. Děti z 5. až 8. třídy se učily programovat Ozoboty – malé robůtky se světelnými senzory. Do klubu se přihlásily další děti a počet se ustálil na čísle 11.

V říjnu jsme od firmy AV Media nakoupili tři základní a tři rozšířené stavebnice LEGO MINDSTORMS EV3 pro starší děti a tři stavebnice LEGO WeDo pro mladší děti. V listopadu jsme zakoupili stavebnici VEX IQ a hned jsme se přihlásili do soutěže Ringmaster Challenge 2018, kterou pořádá firma AV Media. Postupně jsme zařídili speciální učebnu – roboťárnu, která je vybavena šesti novými počítači a novým nábytkem.

Děti s nadšením montují roboty a učí se je ovládat – z kostky, pomocí programování a Vexe i pomocí dálkového ovládání. Lego programujeme v prostředí LEGO MINDSTORMS EV3  a Vexe v prostředí ROBOTC (grafická verze). Děti se formou hry učí algoritmizaci a principům fyziky. Nejoblíbenějším robotem je VEX IQ, který je zkonstruován tak, že umí převážet různá tělesa – např. krabičku s čajem nebo mandarinku.
Před vánocemi jsme z Lega postavili slona, psíka a příšeru, která Vás chce kousnout. Pomocí Ozobotů jsme vytvořili hru Poznej tvar, kterou jsme realizovali s několika skupinami žáků naší školy.

Plánujeme zařazení robotiky i do běžného vyučování. Také plánujeme spolupráci se SPŠ Česká Lípa.

Ing. Veronika Šolcová

ZŠ náměstí Míru, Nový Bor