CGMG8 - Inovativní nástroje a metody podpory čtenářské a matematické gramotnost

Školení je zaměřeno na rozvoj dovedností, znalostí a kompetencí v daných tématech a na využívání efektivních vyučovacích metod v oblasti čtenářské gramotnosti a matematické gramotnosti, zejména na základní, ale i na střední škole.

Všechny části školení obsahují konkrétní příklady využití ICT a efektivního využívání technologií, které pomáhají výuku nejenom zpestřit, ale i udělat názornější, často přesnější a rozhodně přitažlivou pro žáky. Školení propojuje inovace vzdělávacího obsahu s rozvojem klíčových kompetencí žáků, a to zejména kompetencí k řešení problémů. Nabízí účastníkům semináře příklady aktivit, které mohou využít k rozšíření znalostí a dovedností nejen svých, ale i žáků v oblastech využití moderních didaktických pomůcek, vzdělávacích prostředků, programového vybavení a online nástrojů ve výchovně vzdělávacím procesu zaměřeném na podporu rozvoje čtenářské a matematické gramotnosti. Školení provede účastníky běžnými situacemi ze života, a to tak, aby si uvědomili, že gramotnosti se vzájemně prolínají a doplňují. Prakticky si vyzkouší, jak je čtenářská a matematická gramotnost důležitá.

Program setkání

1.      Úvod
Seznámení s obsahem školení

2.      Inovativní nástroje a metody podpory čtenářské gramotnosti

1.1.   jak podpořit čtenářskou gramotnost nejen pomocí technologií ve výuce

1.2.   jak a proč zapojit některé metody kritického myšlení při čtení běžných textů a co je to např. párové čtení, pětilístek, technika volného psaní, Alfa box

1.3.   jak rychle vytvořit aktivity typu osmisměrka, slovní mrak aj. a jak je použít k podpoře čtenářské gramotnosti

1.4.   jaké další snadno dostupné pomůcky využít pro zpestření výuky v této oblasti

1.5.   jak využít doporučené internetové zdroje ve výuce pro podporu čtenářské gramotnosti

4.      Inovativní nástroje a metody podpory matematické gramotnosti

4.1.   jak podpořit matematickou gramotnost u žáků 1. stupně bez použití technologií ve výuce, ale i s nimi

4.2.   jak si rychle a snadno vytvořit jednoduché pracovní listy pomocí on-line nástrojů (např. trimino, QR kódy aj.)

4.3.   tipy do výuky s ohledem na rozvoj matematické a finanční gramotnosti

4.4.   jak využít interaktivní tabuli pro udržení pozornosti žáků, jak vytvořit jednoduchá cvičení v prostředí SMART Výukového softwaru online, která budou Vás i žáky bavit

4.5.   jak využít doporučené internetové zdroje ve výuce pro podporu matematické gramotnosti

5.      Závěr