INF06 - Začínáme s novou informatikou na 1. stupni ZŠ II

Tento seminář navazuje na seminář Začínáme s novou informatikou na 1. stupni ZŠ I.

Cílem kurzu je seznámit účastníky kurzu s aktivitami, které podporují experimentování, bádání, objevování tak, aby je mohli přímo zařadit do výuky nové informatiky. Prohloubit jejich vzdělání v jednotlivých tematických oblastech nové informatiky tak, aby rozuměli všem novým pojmům a dokázali vybrat vhodné aktivity, pomocí kterých jejich žáci získají představu o způsobech, jakými se dají data a informace zaznamenávat, a objevují informatické aspekty světa kolem nich. Postupně si žáci rozvíjejí schopnost popsat problém, analyzovat ho a hledat jeho řešení.

Po absolvování kurzu účastníci získají přehled o změnách, porozumí základním pojmům v této oblasti, získají povědomí o zdrojích a nových učebnicích, které mohou využít přímo ve výuce k rozvoji informatického myšlení svých žáků.

Program setkání

Vzdělávací oblast informatika v revidovaném RVP ZV je pro většinu pedagogů něčím úplně novým, proto se v rámci tohoto školení seznámí s velkým množstvím aktivit, pomocí kterých mohou rozvíjet informatické myšlení u svých žáků a tím naplňovat očekávané výstupy v této vzdělávací oblasti.

V tomto semináři jsou jednotlivé aktivity členěny do tematických celků tak, aby to účastníkům ulehčilo orientaci v učivu i očekávaných výstupech v novém RVP. Jedná se o celky Data, informace a modelování, Informační systémy, Algoritmizace a programování. Účastníci si vyzkouší unplugged aktivity, u kterých nejsou potřeba žádné technologie, ale i aktivity přímo u počítačů. U každé realizované aktivity bude hned probíhat diskuze a reflexe, tak, aby využití ve třídě bylo efektivní a vedlo k naplnění vytyčených cílů.

Na prvním stupni základního vzdělávání si žáci prostřednictvím her, experimentů, diskusí a dalších aktivit vytvářejí první představy o způsobech, jakými se dají data a informace zaznamenávat, a objevují informatické aspekty světa kolem nich, proto si účastníci takové aktivity přímo vyzkouší.

Poznámka

Školení je akreditováno MŠMT v systému DVPP.