VTD 2 - Výuka ve třídě i na dálku – pokročilé tipy

Využití technologií nejenom při prezenční výuce, ale především při vzdálené či smíšené výuce se jeví jako čím dál aktuálnější. A být připravený a umět je určitě důležitý předpoklad pro kvalitní výuku za všech okolností.

Komu je školení určeno:

Pro pedagogy ZŠ, SŠ a VOŠ, kteří se v současné době chtějí připravit na nové možnosti výuky, která bude pravděpodobně stále více využívána. Školení je připraveno pro pedagogy, kteří mají buď minimální zkušenosti, nebo teprve chtějí úplně začít s distanční či smíšenou výukou. Maximální počet účastníků na školení je 15 osob.

Program setkání

Cílem školení je podpořit profesní růst pedagogických pracovníků, kdy zvláště v poslední době je kladen důraz na distanční výuku. Školení je zaměřeno nejen na rozvoj technických dovedností a znalostí při online výuce či smíšené výuce (účastníci se seznámí se zvoleným komunikačním prostředím, jeho možnostmi a nástroji), ale především na metodické a didaktické aspekty tohoto typu výuky. Díky praktickému průběhu školení pak budou účastníci moci kdykoliv přejít od prezenční výuky k výuce distanční či smíšené. Jako velmi praktická se jeví i možnost všechny získané dovednosti uplatnit i při prezenční formě výuky, která se tak stane dynamickou a pro učitele i žáky zajímavou, atraktivní.

Obsah kurzu:

Účastníci si prakticky vyzkouší z pozice učitele online možnosti výuky. Vytvoří online schůzku, která po nasdílení žákům umožní jejich online setkání s učitelem. Naučí se ovládat základní prvky při komunikaci (sdílení obrazovky, zvuk, webkamera, chat apod.). V neposlední řadě se dozví o zásadách kvalitní distanční či kombinované výuky.

Nutností pro online výuku je metodické zvládnutí obsahu výuky a nastavení jasných konkrétních pravidel pro každou část výuky – výklad, procvičování, domácí úkoly, testování. Účastníci se seznámí a prakticky si vyzkouší všechny tyto části výuky. Využijí se přitom nástroje SMART Výukového software Online (SVSO) a případně zvoleného videokonferenčního prostředí v rámci platforem MS Teams nebo Google. Výběr didaktických online pomůcek se liší jako při klasické výuce podle struktury zamýšlené hodiny. Konkrétněji např.:

·      Zavádění učiva – možnost sdílení výukového materiálu připraveného ve SMART Notebook, PowerPoint, PDF, ukázkové weby, online učebnice či výukový software.

·      Procvičování učiva – online: SMART LAB v SVSO, TOGlic, vytváření kvízů v prostředí Google, MS Teams, ale i bez nutnosti současného připojení učitele i žáka s využitím výukových portálů (např. Umimeto.org, skolasnadhledem.cz).

·      Hodnocení, zpětná vazba – SVSO – hlasování, kvízy v MS Teams apod.

·      Skupinová práce – SMART Výukový sw Online, aktivity Zapojte se!, Příšerkový kvíz, spolupráce přes Workspaces, Padlet aj.

Poznámka

*Kurzy VTD lze objednat pouze jako kurz na škole. Lze realizovat prezenčně i online, dle preferencí školy.