SMART Notebook - otázky a odpovědi

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky a odpovědi na téma softwaru SMART Notebook.

Dodávka interaktivní tabule SMART Board obsahuje licenci software SMART Notebook 15. Jedná se o novou verzi software, která se vizuálně neliší od předcházejících verzí. SW je zpětně kompatibilní, verze 15 otevře přípravy ze starších verzí, verze 11 otevře přípravy z vyšších verzí, ale bez nových doplňků a funkcí.

V dubnu loňského roku a s příchodem verze SN14 došlo ke změně licencování softwaru:

• SN11 = multilicence pro celou školu.

• SN14 /  SN15 = multilicence pro až 4 počítače ke každé tabuli (celkový počet aktivních instalací nesmí překročit 4, ale je možné aktivaci odebrat na počítači, kde již SMART Notebook není používán a aktivovat na jiném počítači). Zvlášť lze objednat multilicenci pro celou školu.

Co je SMART Notebook Advantage?

• Advantage je roční předplatné, které umožňuje přístup k novým verzím SMART Notebook a cloudovým službám.

Jak získat  SMART Notebook Advantage?

• Součástí nových dodávek SMART Boardu je SMART Notebook 15 (případně 14) a Advantage na první rok. Další roky lze doobjednat.

• Pokud máte SMART Notebook 11 a starší můžete Advantage dokoupit zvlášť a získat tím přístup k novým verzí sw.

Co konkrétně Advantage přináší?

• Nové verze sw, včetně nových funkcí a doplňků.

• Aktivní cloud služby / doplňky – Response VE, Maestro (tyto doplňky se po vypršení Advantage vypnou).

Jaké doplňky se objevily ve SMART Notebook v rámci Advantage?

• SN14.0 – Response VE, XC Collaboration, Štětec, Maskování objektu, Textové pero, Kaligrafické pero i bez připojení k tabuli, Matematika Geogebra, Notebook Connect.

• SN 14.1 – Matematický editor

• SN 14.2 – Maestro, Blocks

• SN 14.3 – Lesson recorder, odkaz na nástroj, vyjmutí, kopírování, vkládání stránky, nové funkce Textového pera, zamykání s možností vertikálního a horizontálního pohybu, změna barvy stínování stránky

• SN 15.0 – Lesson Activity Builder, Concept mapping

• SN 15.1 – nové aktivity pro LAB (Shout it Out, Matching, Fill in the blanks, Rank order), nový SMART Ink

Co se stane když Advantage vyprší?

• SMART Notebook bude nadále fungovat a to poslední verze, která byla uvedena před vypršením Advantage.

• Přestanou fungovat cloud doplňky – Response VE, Maestro, Shout it out,

SMART Notebook a žákovská zařízení

• SMART Notebook 14 a 15 je určen pro počítače a tablety s operačním systémem Windows, případně Mac OS.

• Pro tablety iPad je určena speciální odlehčená verze SMART Notebook app for iPad

• umí pracovat se soubory .notebook vytvořené na počítači

• neumí flash, nebudou tedy fungovat objekty Lesson activity toolkit

Lze připojit tablet k SMART Boardu?

• Windows 8 tablet s USB – lze nainstalovat sw SMART Notebook a propojit se SMART Boardem a pracovat jako na počítači.

• Android tablet – lze jen pasivně zobrazovat obraz z tabletu. K tabuli (resp. projektoru) pak musí být připojena krabička, která umí přijímat bezdrátově obraz z tabletu a posílat ho jako obrazový signál (HDMI, VGA) na tabuli.

• iPad

• Lze pasivně zobrazovat obraz z tabletu iPad. K tabuli (resp. projektoru) musí být připojena krabička – Apple TV, která umí přijímat bezdrátově obraz z tabletu a posílat ho jako obrazový signál (HDMI) na tabuli.

• Lze aktivně ovládat prostředí SMART Notebook na interaktivní tabuli. K tabuli pak musí být připojen počítač s Windows a sw SMART Notebook (s aktivním Advantage a doplňkem Maestro). Na displeji iPadu se pak zrcadlí obraz z interaktivní tabule a je možné ho i ovládat a zapisovat do něj.

Jak to vypadá s licencí XC Collaboration?

• Tvůrce a majitel práv na XC Collaboration společnost Freiland Netloesungen ukončila podporu tohoto doplňku. XC Collaboration přestane fungovat k 1. 11. 2015.

• SMART Technologies nahradí jeho funkcionalitu novým doplňkem Shout-it-out, který bude součástí LAB – Lesson Activity Builder, a to ve verzi 15.1, která bude představena v srpnu 2015.