SMART Notebook a Videozáznam – 3 tipy využití

Potřebujete dětem názorně vysvětlit složitou látku? Chcete vytvořit „živou ilustraci“ přesně podle svých představ? Učíte metodou „převrácené třídy“?

Pro všechny výše uvedené aktivity je nástroj „Videozáznam“ ve SMART Notebooku výborný pomocník.

Tip první: Ve škole jsme se zapojili v rámci fyziky do soutěže „Vím proč“. Úkolem bylo natočit jakýkoliv fyzikální experiment a doplnit výkladem s vysvětlením pokusu. A právě potřebná názornost nás přivedla na myšlenku použít „živé ilustrace“ vytvořené ve SMART Notebooku a doplnit jimi reálné video. Výsledek nás mile překvapil, hlavně jsme zjistili, že natočit nějakou ilustraci není zas až tak složité, jak by se mohlo zdát. Jednoduše stačí nakreslit vše potřebné na SMART Board tabuli a zároveň tuto činnost zaznamenat pomocí „videozáznamu“. Výsledek lze prohlédnout v nějakém jednoduchém programu pro úpravu videí a snadno upravit, např. „zrychlit“, „doplnit komentářem“ nebo nepovedené či nepotřebné části videozáznamu „vystřihnout“ (návod naleznete zde). Ukázka zde.

Tip první: Živými ilustracemi vytvořenými ve SN můžete doplnit svoje reálná videa

Tip druhý: Videozáznam má tu výhodu (oproti pouhému „nahrávání stránky“ pomocí lesson recorder), že můžeme nahrávaný obraz doplnit mluveným komentářem. A právě tuto skutečnost lze výborně využít při tvorbě výukových videí, tutoriálů apod. Mluvené slovo, které koresponduje s děním na obrazovce, žákům pomůže složité učivo lépe pochopit. Navíc umožníme-li jim záznam sdílet, získávají tak možnost opakovaně se k nahrávce vracet a učivo si kdykoliv zopakovat nebo připomenout. Ukázka zde.

Tip druhý: Tvořte výuková videa a sdílejte s dětmi pro snadné zopakování učiva

Tip třetí: Videozáznamy zpracované jako výuková videa, kde se dětem snažíme vysvětlit nějakou látku nebo problém, jsou základem i tzv. převrácené třídy (flipped classroom). Tato metoda vzdělávání spočívá v tom, že žáci nesledují výklad učitele klasicky ve třídě a pak nedělají úkoly doma, protože je tomu právě naopak. Žáci se připravují do školy tak, že doma shlédnou výklad učitele pomocí sdíleného videozáznamu a přichystají si vlastní otázky nebo poznámky k danému tématu. Ve škole pak zůstává prostor pro diskuzi, zodpovězení dotazů a hlavně pro různé aktivity, které umožňují upevnit probíranou látku a naplnit cíle vzdělávání s maximálním efektem…

Podrobnosti o této metodě, jaká je role učitele a samotného žáka nebo jak začít s takovou výukou naleznete např. zde a zde

Michaela Králíková