Slovní mraky (Word Clouds)

Vyzkoušejte při výuce slovní mraky – zajímavé grafické zpracování textu, které vychází z frekvence jednotlivých slov/slovních spojení. Jejich vytvoření pomocí on-line generátoru je jednoduché. Doplňte jimi vlastní prezentace, výukové materiály, pracovní listy, webové stránky nebo analyzujete povídky nebo vyprávění.
Bez problémů je vytvoří i nejmenší školáci.

ABCya! Word clouds

Intuitivní jednoduchý editor slovních mraků pro nejmenší naleznete na stránkách ABCya! Funguje bez registrace, editace nabízí jen několik nástrojů, které se nachází
v horní liště. V úvodu zapište jednotlivé pojmy, slovní spojení nebo věty. Pomocí tlačítka Create vytvořte základní slovní mrak, který upravte (font, barvy, …).

Word Art

Jedním z editorů pro vytváření slovních mraků je on-line aplikace Word Art. Práce v ní je intuitivní, prostředí aplikace je přehledné. Pomocí levého panelu vkládáte slova (Words), vybíráte tvary (Shapes), font písma (Fonts) nebo rozložení barev (Style). Každou změnu je možné si prohlédnout v náhledu (Visualize), výsledný slovní mrak
ve formátu obrázku jednoduše stáhněte do počítače. V případě registrace máte všechny své vytvořené slovní mraky stále k dispozici a můžete se kdykoliv editovat.

Jakým způsobem můžete vytvořený slovní mrak využít ve vyučovací hodině? Vyzkoušejte například hádanky pohádkových postav, zvířat nebo známých osobností. Zajímavé jsou i popisy místa, děje, filmu nebo knihy.

Pavla Sýkorová