Mistrovství světa v hokeji vystřídalo v O2 aréně VEX IQ Czech Open

VEX IQ Czech Open je vrcholem české soutěžní sezóny.  Letos se v prostorách pražské O2 Arény do bojů zapojil rekordní počet týmů. Do Prahy se sjelo téměř 50 týmů z České republiky, z Německa, Slovinska, Polska a Turecka. 

Ve středu 5. 6. 2024 se utkaly týmy žáků základních škol a ve čtvrtek 6. 6. 2024 studenti středních škol v soutěži VEX IQ Czech Open 2024. 

Letošní soutěžní sezóna, která nese podtitul Full Volume začala již na konci loňského kalendářního roku. Už od prosince až do května si zúčastněné týmy mohly v několika soutěžích poměřit síly jak v Česku, tak i v zahraničí.

Cílem hry Full Volume je dosáhnout co nejvyššího skóre umístěním barevných bloků do cílových branek. Bloky mají různou velikost a k získání co nejvyššího skóre je třeba vymyslet strategii a podle ní navrhnout, zkonstruovat a naprogramovat robota. 

Vex IQ Czech Open 2024

Pro soutěž VEX je unikátní týmová výzva, tedy typ zápasu, kdy dva týmy (které se často před tím nikdy nepotkaly) se musí před zápasem dohodnout na postupu, aby získali společně co nejvíce bodů.

Druhá část je Výzva robotických dovedností, která je určena pro jeden tým, který v prvním kole robota ovládá manuálně pomocí dálkového ovladače, ale ve druhém kole musí předvést také autonomně naprogramovaného robota. 

V letošní soutěžní sezóně 2023-2024 se poprvé týmy mohly potkat a soutěžit v regionálních kolech, která proběhla v Hrádku nad Nisou, Chebu, Praze, Valašském Meziříčí a Velvarech.

Týmy s mezinárodními ambicemi se mohly účastnit soutěží ve Slovinsku nebo Finsku a také Mistrovství světa VEX Worlds v americkém Dallasu, kde Česko reprezentovali litoměřičtí RoboTitans a R. U. R. team Gymnázia v Jeseníku.

A jak to na tedy v O2 dopadlo? 

VEX IQ Czech Open 2024

VEX IQ Czech Open

5. 6. Czech Open pro ZŠ

Týmová výzva - Teamwork 

 • 1. místo – týmy RoboTitans (ZŠ Na Valech, Litoměřice) a The Rockys 1 (Německo) 

   

Výzva dovedností - Skills 

 • 1.místo – tým RoboTitans (ZŠ Na Valech, Litoměřice)

   

Cena poroty – Judges Award 

 • tým DoxVexTeam (ZŠ K. H. Máchy, Doksy) - cena odborné poroty za příkladný výkon při rozhovoru, zajímavou strategii a konstrukci robota

Excelence Award 

 • Team Wall-e (Slovinsko) 

Design Award 

 • tým Be.e.s (ZŠ Velvary)

 

 VEX IQ Czech Open 2024

6. 6. Czech Open pro SŠ

V soutěži pro střední školy dostaly "divokou kartu" i některé týmy základních škol, které si chtěly poměřit síly se staršími účastníky. A právě tyto týmy ovládly i středoškolskou soutěž. Týmovou výzvu vyhráli RoboTitans z Litoměřic společně s týmem GMCT z Českého Těšína a výzvu dovedností vyhrál opět tým RoboTitans. 

Ze středních škol se pak nejlépe umístily týmy:  

Týmová výzva - Teamwork 

 • týmy Loboti (SPŠ Havlíčkova, Česká Lípa) a Šrouby (SZŠ a SOŠ, Česká Lípa) 

 Výzva dovedností - Skills 

 • Loboti (SPŠ Havlíčkova, Česká Lípa)  

Cena poroty – Judges Award 

 • tým NumOne (SPŠ Havlíčkova, Česká Lípa) 

Design Award 

 • Korex (VOŠ a SPŠE Plzeň, Koterovská 85)

 

VEX IQ Czech Open 2024

 

Všem letošním výhercům moc gratulujeme a těšíme se od září na novou soutěžní sezónu s názvem Rapid Relay. 

Provozovatel webu AV Media, a.s. jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro zlepšování prostředí webových stránek a pro analytické účely. Podmínky a poučení o správě osobních údajů