Malí vědátoři ve VIDě

V dubnu se nám podařilo už počtvrté zavítat do brněnské VIDy (VIDA science centrum). S našimi kluky (6 a 3 roky) to byla úžasná záležitost. Strávili jsme tam celkem 6 a půl hodiny, což byl zatím náš rekord (do zavíračky ještě nějaký čas zbýval, takže výzva pro příště). A to jsme absolvovali "jen" výstavu bez dalšího programu (pokusů, divadla vědy, 3D filmu).

Návštěvu VIDy doporučuji rozhodně učitelům ZŠ, protože jde o interaktivní experimenty zaměřené na planetu, mikrosvět, člověka a civilizaci. Pro děti je velmi lákavé, že si tam můžou všechno vyzkoušet a osahat. Například jedním tlačítkem plní ponorku vodou a když ji potopí, tak zase vzduchem, aby vyplavala na hladinu. Ponorka tedy jde nahoru a tím pádem dítě přijde na to, co je lehčí, jestli voda, nebo vzduch. Naše prťata nejvíc bavily pokusy s vodou (neustále jsme se převlékali do suchého) - hned u vstupu je znázorněn cyklus vody s dešťovým mrakem, ze kterého prší na veliké pohoří, pod ním byla na řece přehrada a soustava zdymadel a děti si tam mohly zkoušet přepravovat loďku až k vesnici. Dále jsou tam expozice s různými kohouty, kterými děti určují, kudy voda poteče. U dopravního hřiště jsme zase měli pomocí kliky vytvořit pod balónkem takový proud, abychom ho vystřelili do horní nádoby s vodou.

Světelné pokusy hodně zabavily našeho nejmenšího stejně jako autodráha našeho staršího syna, který tam měl možnost si z Lega postavit autíčko a potom s ním závodit s bráškou. Jak se přenáší zvuk jsme vyzkoušeli u dlouhé červené roury, kdy jsme byli schopní si povídat na dálku - jeden z nás byl v přízemí a druhý v prvním patře. Hra na veliké klávesy pomocí nohou byla taky super!

  

Ve VIDě je velké množství techniky - vyzkoušeli jsme např. moderovat počasí, termokameru, dělat vlny na moři (interaktivní chodník), taneční koberec s několika hrami (labyrint, ping-pong, svítící body apod.), kde si kluci procvičili postřeh i strategii. Vytvoření tornáda a nafukování obrovských balónů vzduchem jsou nádherné aktivity, které už jsme prozkoumali dříve, stejně jako se postavit proti větráku do větrné bouře - mohli jsme si nastavit rychlost větru/vrtule.

Pokusy k lidskému tělu, které VIDa nabízí zkoumají tep člověka, DNA, zrak (ukázka onemocnění zraku přes speciální brýle), sluch, stavbu těla - rentgenové snímky. Co se týče novějších expozic, tak jsme prozkoumali, jak to chodí u hasičů, když plánují výjezd. V zadní části haly se nám moc líbily pokusy s magnety - z matiček jsme stavěli sochy a snažili jsme se je spojit v most. Zaujal nás také pokus s kroužky z různých kovových materiálů, které se díky gravitaci pohybovaly různě rychle po zmagnetované tyčce. Vyzkoušeli jsme přetahování u obrovského siloměru, bavilo nás zjišťovat, které materiály vedou elektrický proud a rozsvítí žárovku. Syn strávil hodně času u roztáčení různých vrtulí foukáním vzduchu a zapínáním světel, rádia a mixéru pomocí dynama, které musel roztočit. A když už jsme se zabývali energií, tak došlo i na kalorický příjem a výdej u košíku s nákupem a vah. Vyvažovali jsme aktivity člověka (energie spálená) a potraviny (energie přijatá).

  

 

Zkrátka ve VIDě to byla opět zábava. Pro děti do 6 let je tam i veliké dopravní hřiště se semafory a přechody, kde můžou jezdit na odrážedlech. Od 3 let mohou malí vědátoři také do obří rakety - prolézačky, která nově vyrostla až do prvního patra. Skluzavka z prvního patra je už naše "stará známa". Na závěr jsme si vyrobili raketu a letadélko v Bastlírně. K dispozici jsme měli obrovské množství materiálů od plyšových korálku, přes pedig, papír, plastové kousky, karton, látky, igelit až po dřevo. Děti od 140 cm se můžou projet na kole po laně a dospěláci mají možnost vyzkoušet letecký simulátor 3G. V článku je uvedeno jen několik aktivit, určitě tam najdete i mnoho dalších zajímavých pokusů.

 

Návštěvu jsme si moc užili, využili jsme i restauraci ve spodním patře. Na VIDu dopoledne nestačí, takže určitě oceníte, že ke vstupence máte možnost 3x odejít z expozice (i z celého areálu) během dne a zase se vrátit. Od května by měla být otevřena i venkovní část výstavy. Starší článek s fotkami si můžete prohlédnout zde.

Provozovatel webu AV Media, a.s. jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro zlepšování prostředí webových stránek a pro analytické účely. Podmínky a poučení o správě osobních údajů