Lucidspark – virtuální tabule
Virtuální kolaborativní nástěnka Lucidspark může být náhradou pro některé uživatelé, kteří dříve využívali Jamboard od Google, který již nebude od 1. října 2024 dostupný. S nástěnkou mohou pracovat učitelé a žáci nejen ve škole, ale i z domova.
Lucidspark je virtuální kolaborativní nástěnka, která může být využita pro výklad látky, projektové dny, skupinovou práci a vzájemnou komunikaci. Obsah nástěnky se aktualizuje v reálném čase, proto mohou v prostředí nástroje přispívat všichni nezávisle na místě i čase. Nástěnku lze tedy využít i pro potřeby hybridní či online výuky.
Nástroj umožňuje snadnou vizualizaci nápadů, umožňuje také shromažďovat zpětnou vazbu. Velmi snadno lze také vytvářet časovou osu (roční plán výuky, harmonogram projektu apod.). V nástroji lze také vytvářet designově zpracované úkolníčky či TO-DO listy nebo tvořit myšlenkové mapy.
Zdroj: https://lucidspark.com/blog/ways-to-use-lucidspark
Bezplatná verze umožňuje tvorbu tří editovatelných nástěnek. K dispozici je několik zpoplatněných balíčků, které obsahují neomezené množství nástěnek a různé rozšiřující funkce od úložiště až po pokročilejší funkce (hlasování, chat, vývojářské rozhraní apod.). Pro školy jsou nabízeny speciální balíčky, jejichž cena je na vyžádání. Připravený obsah je pak možné sdílet s celou třídou nebo pouze s vybranými žáky. Zde jsou k dispozici již také předpřipravené výukové šablony například pro matematiku, přírodní vědy, rozvoj kreativního psaní, několik různých myšlenkových map. Tyto šablony je následně možné libovolně upravovat.
Nástroj mimo jiné využívá umělou inteligenci, což může být také vhodným pomocníkem. Do nástroje lze vkládat i digitalizované poznámky například z aplikace Post-it.
Jinou podobnou kolaborativní nástěnkou je například Miro, o které jsme psali dříve zde. Nástroj Lucidspark nemusí sloužit pouze žákům, ale i učitelům či vedení školy pro potřeby strategického plánování. Může být využit při plánování projektů, práci v předmětových komisích či při přípravách na porady a poradách samotných.
Vzhledem k tomu, že v bezplatné verzi není dostupná celá řada funkcí, doporučujeme si nástroj vyzkoušet v pokročilejší verzi, která je dostupná na týden zdarma. Vhodné je také upozornit, že nástroj není dostupný v českém jazyce.