Jihočeská robotika OPEN

V uplynulém týdnu 24. - 28. května se uskutečnil v pořadí 3. ročník (ale první zcela online) konference Jihočeské robotiky. Letos jsme se zaměřili na revizi RVP a novou informatiku. A z ohlasu účastníků - neuvěřitelných 450 registrovaných! - je vidět, že toto téma učitele zajímá. Pokud jste akci promeškali, nic není ztraceno, čtěte dál...   

 

V průběhu pěti večerů pomáhali naši lektoři účastníkům zorientovat se v problematice revize RVP a "nové informatiky". Co tyto změny znamenají pro školy? A především: jak můžeme ve škole začít? Ukázali, že robotika ve školách má smysl a že se jí nemusíme bát, nechyběla spousta praktických tipů a příkladů, jak na to.

Pro velký zájem jsme se rozhodli zpřístupnit prezentace a záznamy z jednotlivých dnů dalším zájemcům. 

Stačí se zaregistrovat a pošleme vám (cca do 24 hodin) přístupové údaje. Je pak jen na vás, kdy a co si projdete.


 

Revize RVP ZV – co to pro školy znamená? (Štěpánka Baierlová)

Na začátku roku byly zveřejněny revize RVP ZV, které mění obsah v oblasti informatiky a zavádí novou klíčovou kompetenci – digitální. Co pro školy revize znamenají? Co všechno se mění? Kdy je vhodné se změnami začít? V rámci workshopu toto téma rozebereme ze všech stran a pokusíme se odpovědět na vaše otázky.  

Digitální kompetence a jak na ni (Eva Fanfulová)

V rámci revizí RVP ZV mezi klíčovými kompetencemi přibyla Digitální kompetence. Co si pod pojmem digitální kompetence představit? V jakém oboru (předmětu) a jak digitální kompetence žáků rozvíjet? V rámci tohoto workshopu najdete nejen odpovědi na tyto otázky, ale také si vyzkoušíte některé nově připravené aktivity, které můžete používat přímo ve výuce.

Změny v RVP již známe. Jak tedy s ‘novou informatikou’ začít? (Štěpánka Baierlová)

Revize RVP ZV přináší nový obsah ve vzdělávací oblasti informatika – Data, informace a modelování. Algoritmizace a programování. Informační systémy. Digitální technologie. Ukážeme si, co se za těmito tématy skrývá, kde najít podpůrné materiály i to, jak jednoduše začít na 1. i 2. stupni. 

Robotika s VEX od MŠ po SŠ (Radovan Mikeš)

Hledáte vhodné robotické stavebnice pro vaší školu? Seznámíme vás s řešením od jednoho výrobce, kde mohou žáci postupně plynule přecházet na složitější stavebnice od firmy VEX Robotics. Všechny stavebnice se mohou programovat ve stejném prostředí Scratch, což je obrovskou výhodou jak pro žáky, tak i pro vyučující.

 

Praktické workshopy

Na závěr celého týdne si účastníci vyzkoušeli vytvořit jednoduché programy v různých programovacích prostředích.

Programujeme hru v jazyce Scratch (Štěpánka Baierlová)

Programovací jazyk Scratch je vhodným prostředkem pro výuku programování z mnoha důvodů – je grafický, program se skládá z jednotlivých bloků, podporuje správné programátorské návyky a umožňuje práci jak začátečníkům, tak i pokročilým. Ukážeme si, jak toto prostředí vypadá a společně si vytvoříme jednoduchou hru.

Programování s Ozoboty (Eva Fanfulová)

Robůtek Ozobot se zabydlel v našich školách díky své jednoduchosti a možnosti programování bez počítačů. V tomto workshopu se ale podíváme, jak Ozoboty programovat v online prostředí OzoBlockly. Vyzkoušíte si splnit jednoduché úkoly a ukážeme si i zcela nový simulátor pro tvorbu jednoduchých programů. 

Robotika online s VEXcode VR (Jan Preclík)

Robotika je jedním z prostředků, jak hravou formou rozvíjet u žáků algoritmické myšlení a další kompetence, na které klade důraz blížící se revize RVP. Jak ale začít, když nemáte žádné robotické stavebnice nebo jich máte málo? (A nebo máte stavebnice, ale nemáte ve třídě fyzicky přítomné žádné žáky, tak jako za časů koronaviru.) Pomoci vám mohou online simulátory. Představíme si jeden z nich - VEXcode VR, který obsahuje několik virtuálních světů (hřišť), na kterých mohou roboti plnit nejrůznější úkoly. Začneme popisem robota, kterého v simulátoru ovládáte, především jeho smyslů - senzorů. Naučíte se základní příkazy pro ovládání robota a vyzkoušíte si pomocí nich vyřešit několik různých úloh.

Provozovatel webu AV Media, a.s. jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro zlepšování prostředí webových stránek a pro analytické účely. Podmínky a poučení o správě osobních údajů