Zdravé prostředí ve třídách – jak na to?

Hluk ve škole? Celý den pod umělým světlem zářivek? Jistě o tom víte své. Přestože akustika i osvětlení ve školských zařízeních podléhají hygienickým normám, většina českých škol tyto normy nesplňuje. Žáci i učitelé jsou tak dlouhodobě vystaveni nadměrnému hluku. Nedostatečná intenzita osvětlení je jedním z důvodů, proč jsou žáci častěji unavení a nepozorní. To ovlivňuje kvalitu výuky, má dopad na psychickou pohodu při vyučování a také na zdraví. Žáků i učitelů.

Lidé - technologie - prostředí

Stále platí, že pro kvalitní výuku jsou klíčoví učitelé. Ale ICT do dnešní školy prostě patří, moderní technologie jsou pomocníkem, jak současnou generaci zaujmout, motivovat, zapojit i efektivně řídit činnost ve třídě. Jsou-li vhodně používány, jednoznačně podporují efektivitu vzdělávacího procesu. A v nynější "covidové" době se staly dokonce základním prostředkem vzdělávání. Třetím vrcholem trojúhelníku, který ovlivňuje proces a výsledky vzdělávání, je prostředí. Klíčem k úspěchu je zajistit, aby všechny tyto tři oblasti byly vzájemně harmonicky propojené.

Vnitřní prostředí, zohledňující požadavky na správné osvětlení, vhodné akustické řešení, teplotu a potřebnou obměnu čerstvého vzduchu v místnosti, je stěžejní pro zdraví dětí a jejich učitelů i jejich výkon

Zdá se to jako samozřejmost: prostředí ve škole by mělo být komfortní a stimulující, podporující správné fungování mozku, fyzické i psychické zdraví a subjektivní spokojenost žáků i pedagogů. Často se naše úvahy o zlepšení školního prostředí zabývají myšlenkami na funkční uspořádání tříd, nový moderní nábytek, vymalování, designové prvky... Ale zapomínáme na řešení základních potřeb. Možná proto, že si myslíme, že se s tím nedá už nic dělat...

DSC01948

Ideální by samozřejmě bylo zabývat se prostorovou akustikou a osvětlením v první fázi architektonického návrhu, před započetím stavby či rekonstrukce. Pokud jste ve fázi přípravy projektu, určitě stojí za to se o tuto oblast trochu víc zajímat (nepřejít to větou "to řeší normy") - informace vám poskytnou i konzultanti AV MEDIA. V případě již fungujících školních prostor jste sice omezeni možnostmi stávajícího objektu, ale i zde lze často relativně drobnou úpravou dosáhnout významného zlepšení podmínek.

Pro většinu lidí může být akustika „neviditelná“ část v rámci celkové architektury staveb, ve svém důsledku ale ovlivňuje chování, výkonnost a výsledky žáků a samozřejmě i způsob, jak se pracuje pedagogům. Řada vědeckých výzkumů jednoznačně prokazuje neopomenutelný vliv osvětlení na výkonnost, zdraví a pohodu člověka. Dostatek kvalitního světla během dne podporuje celkovou bdělost, schopnost soustředění, kognitivní funkce, emocionální naladění a také celkové zdraví a vitalitu. Ve spolupráci s našimi partnery vám proto postupně ukážeme, co se dá pro "ticho a světlo" ve škole udělat.