Doporučení pro distanční výuku

Neexistuje jeden univerzální návod, jak učit distančně. Přístup na 1. stupni nebude stejný se SŠ. Matematika na dálku bude asi vypadat jinak než prvouka či výtvarka. A především jednotlivým aktérům (učitelům a žákům) vyhovuje vždy něco jiného. Dali jsme dohromady postřehy našich lektorů-učitelů, co se jim osvědčilo. Jistě si tam najdete svou dávku inspirace.

DESATERO DISTANČNÍ VÝUKY podle Cilky Krejcarové, ZŠ a MŠ Stráž pod Ralskem (matematika, chemie, přírodopis):

1.    Mějte dopředu přípravu na online hodinu (eventuálně něco v záloze - cvičení, aktivitu) - hodnotná příprava zamezí chaosu a stresu.
2.    Materiály k výuce sdílené s učiteli vyhledávejte např. na portále www.veskole.cz nebo exchange.smarttech-prod.com
3.    Využívejte to, co tzv. "máte doma" a znáte - určitě se hodí SVS, SVSO a aktivity LABů.
4.    Další aplikace a programy určitě využívejte, ale v rámci jedné hodiny střídmě.
5.    V začátcích si klaďte menší cíle na náročnost a propracovanost příprav, až získáte zkušenost a jistotu, přidávejte.
6.    Nebojte se přiznat sobě a následně kolegům, že nevíte jak dál, co s tím... vždy se najde ochotný člověk, který vám pomůže.
7.    Pokud máte již nějaké zkušenosti, zeptejte se v okolí, zda někdo z kolegů nepotřebuje pomoc. Jsou učitelé, kteří nabídku rádi uvítají, normálně by vás neoslovili. Vy si během konzultace často ujasníte další nápady, možnosti,...
8.    Dostatečnou přípravu věnujte technice. Aby vše bylo funkční, nabité, připravené, v předstihu spuštěné. Získáte větší jistotu a klid.
9.    Vysílání online si vyzkoušejte v začátcích, po delší pauze apod. s někým z kolegů či v rámci rodiny tzv. "nanečisto", ať si bezpečně ujasníte, že vás "druhá strana" dobře slyší a vidí a naopak, že se do záběrů nepromítá něco, co nechcete ukazovat (váš byt, otevřené stránky na ploše...).
10.    Pro kontrolu si shrňte přípravu do třech bodů:
      - vy a okolní prostředí (oblečení, ztišení telefonu, v PC uzavření stránek, které nemají být vidět, příprava místnosti
      - osvětlení/zatemnění, technika - hardware), tabule ve třídě...
      - co budete vysílat (otevřít přípravu, webové stránky, aplikace, -příprava - spuštění, nastavení prostředí, v němž vysíláte (Google Meet, MS Teams, Zoom,...) 

A závěrem... Něco se pokazilo? Nevzdávejte to, příště bude líp...

Neztrácejte úsměv - zkuste si zábavný Příšerkový kvíz: