Žák rozpozná slova spisovná a nespisovná, roztřídí je do skupin, vyhledá slova nespisovná v textu, nahradí slova nespisovná slovy spisovnými, přiřadí k sobě dvojice slov spisovných a nespisovných, které k sobě významově patří.

SMART Notebook/SMART Notebook 11

Žák seřadí slovní druhy, rozezná v textu podstatná a přídavná jména, označí je správným číslem, ukáže si na podstatná jména slovy ten, ta, to, ti, ty, ta, zeptá se na přídavná jména otázkami Jaký? Který? Čí?, vytvoří ze sloves a přídavných jmen podstatná jména, odůvodní a napíše velká písmena ve vlastních jménech, převede podstatná jména v jednotném čísle do čísla množnéhoa naopak.

SMART Notebook/SMART Notebook 11

Žák znázorní stavbu slova, rozliší kořen, předponu a příponovou část, vytvoří skupiny příbuzných slov, najde slova, která nepatří do skupiny příbuzných slov, určí rozdíl mezi předponou a předložkou.

SMART Notebook/SMART Notebook 11

Žák poskládá vyjmenovaná slova po obojetné souhlásce B, rozezná problémové dvojice slov, odůvodní a napíše správně i/y v problémových dvojicích slov býlí/bílý, být/bít, jejich tvarech a ve slovech jim příbuzných.

Datum vložení: 09.09.2011

Poznámka hodnotitele: U opakujících se slov doplňovaných do vět je možné nastavit nekonečný klonovač - žáci pak nedoplňují podle toho, které slovo zbývá.
SMART Notebook/SMART Notebook 11

Žák vyhledá podstatná jména, která se skloňují podle vzoru město, určí pády a doplní správné tvary podstatných jmen skloňovaných podle vzoru město, najde v textu podstatná jména rodu středního skloňovaná podle vzoru město, doplní správně y ve slovech skloňovaných podle vzoru město v koncovkách 7. pádu čísla množného.

Datum vložení: 09.09.2011

Poznámka hodnotitele: Pěkný materiál, učivo je pojato komplexně a doplněno obrázky. Přidala bych informaci, že obrázky byly použity z Galerie Smart Notebook.
SMART Notebook/SMART Notebook 11

Žák vyskloňuje podstatné jméno píseň, doplní správné i/y v koncovkách podstatných jmen skloňovaných podle vzoru píseň, sestaví vhodné dvojice slov a doplní u nich koncovky, poskládá z písmen správné tvary podstatných jmen, určí pády a vzory podstatných jmen (žena, růže, píseň).

SMART Notebook/SMART Notebook 11

Žák určí vzory podstatných jmen rodu středního, najde v textu podstatná jména rodu středního skloňovaná podle vzoru stavení, doplní správně i/y ve vyjmenovaných slovech a slovech příbuzných a v koncovkách podstatných jmen skloňovaných podle vzoru stavení. Žák rozliší mezi podstatnými jmény skloňovanými podle vzoru stavení a slovesy, doplněním vhodného podstatného jména dokončí věty.

Datum vložení: 09.09.2011

Poznámka hodnotitele: Materiál slouží k opakování (rod střední a jeho vzory) a zároveň procvičovací nové látky (vzor stavení a jeho pravopis).
SMART Notebook/SMART Notebook 11

Žák vyhledá podstatná jména, která se skloňují podle vzoru moře, určí pády a doplní správné tvary podstatných jmen skloňovaných podle vzoru moře, najde v textu podstatná jména rodu středního skloňovaná podle vzoru moře, doplní správně koncovku -i v podstatných jménechskloňovaných podle vzoru moře.