CG32B - Čtenářská gramotnost - pokročilé školení

Cílem školení je podpořit profesní růst pedagogických pracovníků pomoci dlouhodobého vzdělávaní a průběžného sebevzděláváním. Školení je nástavbou na „základní školení“ a je zaměřeno na pokročilý rozvoj dovedností, znalostí a kompetencí v daných tématech a na využívání efektivních vyučovacích metod v oblasti Čtenářské gramotnosti na 1. i 2. stupni ZŠ a napříč předměty.

Čtenářská gramotnost je podpora rozvoje dovednosti čtení, psaní a porozumění čtenému.

Školení seznámí účastníky s možnostmi zařazení, využití a určení technologií pro jazykový rozvoj dětí školního věku. Dále s časovým zvládnutím jazykového rozvoje dle věku dítěte a zvláštnostmi. Ukážeme si logopedická cvičení či nápravu správné výslovnosti, závislost rozvoje slovní zásoby na aktivitách, které dítě obklopují (knihy, leporela, dětské encyklopedie, časopisy) a možnosti zařazení a využití technologií pro jazykový rozvoj.

Školení je určeno pedagogům s aprobací český jazyk a vyučující český jazyk na 1. a 2. stupni ZŠ a navazuje na základní školení.

Doporučený digitální obsah:
Aplikace Včelka, Nakladatelství Fraus – licence Flexibooks, Fred

Program setkání

Teoretická a praktická část školení a je rozdělena do 5 bloků:

 • Čtenářská gramotnost - teorie - pokročilé školení (16 hodin)
  Čtenářská gramotnost obecně a napříč předměty, v českém jazyce a literatuře. Projektové úkoly.

 • Prvopočáteční čtení a psaní interaktivně (4 hodiny)
  Využití pokročilých nástrojů SMART Výukového softwaru pro použití různých metod čtení (GM, ASM), vytvoření motivačních her a aktivit vhodných k použití na interaktivní tabuli nebo tabletu apod. V aplikaci Včelka se účastníci školení seznámí
  s některými týmovými hrami zaměřenými na sluch, zrak
  a paměť čtenářů. Využití SMART lab – přesmyčky, rébusy, řazení slov a vět.

 • Interaktivní cvičení na rozvoj čtení (4 hodiny)
  Aktivity na individuální rozvoj čtení s pomocí pokročilých nástrojů SMART Výukového softwaru a dalších interaktivních programů podle možností školy. Obrázkové aktivity pro rozvoj čtení pomocí aplikace Včelka. Cvičení na rozvoj přesnosti - nahrávání stránky a zvuku (pokročilý uživatel). Cvičení pro pokročilé čtenáře (individualizace) – Zrychlení. Soutěže vedoucí k automatizaci čteného – SMART Response. Ukázka online testůs obrázky a videem (Kahoot, Quizziz).

 • Interaktivní podpora dysporuch - Metodická podpora dysporuch s využitím SMART Výukového softwaru (4 hodiny)
  Individuální přístup k žákům se SVP pomocí SMART Výukového softwaru, jak jim rychle a efektivně chystat motivující úkoly do hodin. Tipy a triky, jak vytvářet jednoduchá interaktivní cvičení
  a poskytovat žákům zpětnou vazbu. Můj obsah - kartotéka grafomotorických cvičení dětí s SPU apod., nahrávání stránky, videozáznam. Toglic cvičení, Myšlenkové mapy, Včelka – pseudoslova a jejich nahrávání ve SMART Notebooku.

 • Interaktivní cvičení a aktivity jako zpětná vazba porozumění čtenému (4 hodiny)
  Složitější hry a soutěže pro práci ve skupinách, zaměření se na práci s odborným textem a klasické metody v netradičním stylu.  Seznámení se s několika možnostmi, jak sdílet materiály s žáky (a nejen materiály učitele, ale i jejich vlastní, DÚ atd.). Inspirativní zdroje vhodné pro učitele českého jazyka na ZŠ.

Poznámka

Vzdělávací program je akreditován v rámci DVPP MŠMT pro potřeby EU šablon ZŠ a MŠ.

Osvědčení o absolvování školení obdrží účastník po absolvování plného rozsahu školení, tzn 32 hodin (6 bloků školení).

 

Provozovatel webu AV Media, a.s. jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro zlepšování prostředí webových stránek a pro analytické účely. Podmínky a poučení o správě osobních údajů