První zkušenosti ze školení Matematické gramotnosti_ROBOTIKA

Ve středu 29. března 2017 jsme se na 1. základní škole ve Veselí nad Lužnicí v rámci projektu EU šablony pro ZŠ a MŠ, věnovali školení matematické gramotnosti, konkrétně bloku zaměřenému na ROBOTIKU, algoritmizaci a logické úlohy. Rád bych se s Vámi podělil o první zkušenosti s tímto školením.

Účastnící si nejprve vyzkoušeli on-line aplikace zaměřené na blokové programování na stránkách Code.org a Galaxycodr.com, kde jsme
se pokoušeli vyřešit jednoduché úlohy na algoritmizaci.

Učitelé měli také možnost prakticky si vyzkoušet Ozobota - interaktivní robotickou hračku vhodnou pro děti od 8 let. Pomocí ní zjistili, jak rychle a jednoduše programovat pomocí ozokódů (stačí barevné fixy a papír) nebo intuitivního editoru OzoBlockly.

Hlavní tématem školení byla práce se stavebnicemi Lego Education WeDo 2, které má škola zakoupené. Učitelé společně s žáky ji mohou využívat napříč jednotlivými předměty a také v rámci Klubu zábavné logiky (rovněž volitelná šablona v rámci Výzvy pro ZŠ a MŠ). Účastníci si sestavili vlastní model, který pomocí jednoduchého softwaru naprogramovali a model oživili.

Lego Education WeDo je přizpůsobená věku žáků na 1. stupni ZŠ. Díky 280 konstrukčním dílům, Smart Hubu, motoru a dvou senzorům (pohybu a náklonu) umožňuje postavit jednoduché konstrukce zaměřené na základní mechanické principy (kmitání, setrvačnost, zvedáky, navijáky aj.). Dodávaný software umožňuje jednotlivé modely oživit - obsahuje velké množství připravených modelů
a návodů, které krok za krokem pomohou žákům s robotikou začít. Dalším stupněm je vytváření projektů vlastních, ve kterých se projeví vlastní nápady, kreativita a schopnost řešení problémů.

Na závěr jsme se věnovali dalším ukázkám práce s Lego Education - Mindstorms EV3, se kterou je možné pracovat na 2. stupni ZŠ
a na středních školách.

Proč je užitečné do výuky zařadit ROBOTIKU? Rozvíjí kreativitu, logiku, učí základy programování, podporuje komunikaci
a skupinovou práci a co je hlavní, práce s roboty děti baví.

Mgr. Filip Jelínek

Gymnázium Prachatice, Zlatá Stezka