Proč některé LATy nefungují a co s tím?

Spousta učitelů vidí výhody v technologiích také v tom, že si materiály jednou vytvoří a během let je mohou nepoškozené používat znovu a znovu. Čáru přes rozpočet nám ale udělaly flashové animace z LATu (složka v galerii SMART Notebooku nazývaná
jako Lesson Activity Toolkit).

Adobe oznámilo ukončení vývoje jedné z internetových legend Flash Playeru. Flashe se využívali především ve starších verzích SMART Notebooku - LAT aktivity.

Jak dnes vypadá stará flashová aktivita z LATu při otevření našich starších materiálů?

Tady jsou tři možnosti, co se může s aktivitou stát:

a) aktivita LATu se nemusí vůbec překonvertovat, místo ní se objeví šedivé okno s názvem aktivity a vůbec nefunguje (levá část obrázku), obrázkový přehled nefunkčních LATů najdete zde

b) aktivita LATu se změní na bílé F v červeném kruhu s šipkou vpravo nahoře, pod šipkou je odkaz, který je propojen s webovou stránkou, kde by vám tento Toolkit měl fungovat (pokud máte jako výchozí prohlížeč v systému nastaven Microsoft Internet Explorer nebo Microsoft Edge).

c) aktivita LATu se sama překonveertuje do nového LABu (musíte mít aktuálně platnou licenci ročního předplatného), dokonce i s vloženými obrázky, výhodou je, že funguje na interaktivní tabuli a dá se poslat i na žákovská zařízení, některé prvky by se sami také mohly překonvertovat ve Widgety, které znáte ze stránek SMART Exchange a jsou tam volně ke stažení, přehled LATů, které jde v nových verzích používat (ale ne editovat, v galerii je už nenajdeme) najdete zde.

Do které verze jsou Toolkity (LAT) funkční?
U Windowsu je to verze SMART Notbooku 16.2 u Maca verze 16.1.
Po přechodu na novou letošní 17.1 mohu potvrdit, že tam už LATy opravdu neuvidíte. Přesto bych neváhala a po zkušenosti s novými LABy, které se neustále vyvíjí a umí toho více, než staré LATy, bych stoprocentně přešla na nové verze výukového softwaru bez zaváhání, protože LATy, které máme z dřívějška schované
na flashkách a v počítačích nemohou novému softwaru absolutně konkurovat a spokojené děti ve výuce to mohou jen potvrdit.

SMARTi mají a troufám si říct i lepší řešení, než jsou hry z Lesson Activity Toolkitu. Jsou to nové LABy, ale o nich zase až příště.

Mgr. Martina Štikarovská
ZŠ Botanická, Brno