METODICKÉ OKÉNKO ANGLIČTINÁŘE – animace IV.

Učíte angličtinu? Na střední škole? Hledáte, jak oživit své hodiny nebo překvapit a udělat něco jinak než doposud? Já také. I s pomocí interaktivní tabule.

Říkáte si, že ta „hejbátka“ nejsou na střední škole k ničemu? A zkusili jste už animací vybírat studenty ke zkoušení? Nebo soutěžní poslechová cvičení? Možná se vám ta „hejbátka“ zalíbí. I v angličtině.

Po ukázkách, jak využít funkce ztmavit, rozetmít, odlet, otáčení, převracení podle osy se můžeme podívat na tu zbývající: zvětšit-zmenšit.

Kdo dál?

Vlastnost „Zvětšit-zmenšit“ slouží především ke zvýraznění objektu, přitáhnutí pozornosti.  Použít ho můžete ale i v případě, že chcete vybrat někoho na zkoušení. Klepnutím na jméno se zadanou vlastností „Zvětšit-zmenšit“ se jeho velikost změní. Jednou jsem to takto vděčně použila, když jsem přišla o hlasivky. Zkoušet se dalo - děti měly hlasivky v pořádku.

Zásah

Nejen to! Použili jsme ho i při procvičování mluvního projevu. Třída si vybrala „střelce“ a ten dostal několik pěnových míčků. Házel jimi postupně (po každé položené otázce jedním) na tabuli a koho jméno se zvětšilo, plnil úkol. Procvičovali jsme o něco déle, pochopitelně. Nejvíc to ovšem bavilo střelce, který se svému jménu vyhýbal velmi zdatně …

Jak to bylo?

Budete-li probírat reálie anglicky mluvících zemí, můžete vlastnost „Zvětšit-zmenšit“ využít i jako podporu popisu událostí, vyprávění příběhu atp. Vložíte si na snímek ilustrační obrázky nebo fotografie postav, událostí a předmětů, o kterých chcete mluvit a vlastnost jim zadáte. Při výkladu to funguje jako podpora či osnova, při opakování tím pomůžete studentům, aby si snáze vybavili, o čem jste mluvili.

Slyšíš dobře?

Ilustrační snímek je z poslechové aktivity. Studenti si vždy nejprve vyslechli větu a napsali do svých sešitů číslo označující počet slov, které ve větě slyšeli. Učitel pak pro kontrolu klepl na číslo na tabuli, které se zvětšilo a třída si svou odpověď ihned zkontrolovala.

Mnoho interaktivních a smart úspěchů ve vašich hodinách angličtiny.

Mgr. Kateřina Jeřábková
Gymnázium Bohumila Hrabala, Nymburk