Kritéria hodnocení na VeŠkole.cz - hodnocení DUMů

Seznamte se s kritérii pro hodnocení nahraných výukových hodin na portál VeŠkole.cz. Jak jsou hodnoceny vaše DUMy?

Na portálu VeŠkole.cz denně přibývají desítky nově nahraných výukových hodin. Tým zkušených lektorů je hodnotí a přiděluje jim „známku“ podle přesných pravidel, která zohledňují daná kritéria:

Lepší hodnocení získá výukový zdroj, který:

1) je přínosný ke zkvalitnění výuky, povede k aktivitě a zapojení žáků do výuky.

2) je účelný, plně odpovídá věku a vzdělávacím potřebám žáků, pro které je určen.

3) je originální, inspirující pro ostatní pedagogy jak po stránce grafické, tak i didaktické.

4) je aktivizující pro žáky a poutavě vysvětluje i jinak nezáživné téma.

5) využívá ověřených informací, má uvedeny všechny použité zdroje.

6) obsahuje metodický návod pro využití vzdělávacího materiálu žákem nebo dalším učitelem.

Nižší hodnocení získá výukový zdroj, který nijak neaktivizuje žáky nebo monotónní opakování a procvičování.

Pokud hodnotitel sníží hodnocení, obvykle přidá doporučení, jak má autor své výukové hodiny dále vylepšovat po stránce grafické, tak i didaktické s využitím doporučených zdrojů.

Výuková hodina nemůže být zveřejněna, pokud je v rozporu se všeobecnými smluvními podmínkami, s nimiž autor potvrdil souhlas při nahrání příspěvku na portál VeŠkole.cz.

Cílem hodnocení není autory odradit, ale motivovat k lepším výsledkům. Výukovou hodinu mohou kdykoli upravit a nahrát na portál znovu. Pokud hodnotitel výukovou hodinu autorovi vrátí, přidá vysvětlení, proč je nutné ji přepracovat a jak.

Závěrečné práce ze školení musí navíc splňovat požadavky, kladené na absolventy různé úrovně školení, na základě schválení je udělován certifikát. Všechny důležité informace naleznete zde.