Co je ikigai a potřebujeme ho ve školách?

Ikigai je japonské slovo, které označuje stav vnitřního naplnění.
Ikigei je důvod, proč ráno vstáváme.

Ikigai se dá dosáhnout prolnutím hodnot, které vidíme na obrázku ve formě diagramů. Ne každý ve svém životě prožívá ikigai, to je normální. Měli bychom se však těmito hodnotami zabývat. Hluboce se nad nimi zamyslet, reflektovat svoje počínání a pokusit se ikegai alespoň přiblížit.

Nemusíme hned všechny diagramy prolnout do ikigai, pro začátek stačí, když každá zmíněná hodnota bude v našem životě existovat samostatně. Děláme něco smysluplného, něco, co svět potřebuje,
ať už v práci nebo jako koníček? Jsme spokojení s našimi financemi? Pěstujeme to, v čem jsme dobří nebo se zatím snažíme to najít? Trávíme část svého času tím, co milujeme, co nás opravdu dělá hluboce šťastnými?

Prožívají učitelé ikigai ve své profesi?
Měli bychom o to jako společnost aspirovat?

Učíme žáky hledat hodnoty? Pomáháme jim najít to, v čem jsou dobří? Rozvíjíme jejich potenciál?

Potřebujeme ve škole ikigai?

Mgr. Honza Juříček